Грибок нігтів у дітей на руках і ногах

Дитячий вік – не перешкода для виникнення грибкових захворювань. Не є винятком і грибок нігтів на руках і ногах. Він зустрічається у дітей набагато рідше, ніж у дорослих, але ймовірність інфікування залишається підвищеною.

Тому провиною не повністю сформована імунна система малюків, яка стає дуже вразливою до хвороботворним мікроорганізмам.

Щоб не допустити розвитку хвороби і переродження її в хронічну форму, батьки повинні вміти розпізнавати перші ознаки оніхомікозу і приймати необхідні заходи для його усунення.

Причини зараження грибком нігтів у дітей

Мікози відносяться до інфекційних захворювань з високим ступенем зараження. Збудниками є патогенні грибки (плісняві, дріжджові та дерматофіти), які розмножуються і розвиваються під впливом сприятливих умов (теплий і вологий клімат) і провокуючих факторів.

Теплий і вологий клімат сприяє розмноженню грибка

Існують два варіанти, при яких дитина може заразитися грибковою інфекцією:

 • у домашніх умовах, якщо хворий хто-небудь з членів сім’ї;
 • у місцях великого скупчення людей.

Дитячий мікоз може з’явитися в будь-якому віці. Виникнення інфекції у новонародженого означає, що зараження відбулося при внутрішньоутробному розвитку і носієм інфекції є мама малюка.

У дитини до року зараження відбувається внаслідок безпосереднього контакту з батьками або іншими членами сім’ї, інфікованими грибком нігтів. Також малюк може заразитися грибком при дослідженні поверхонь, іграшок, предметів одягу з осіли частинками спор грибків.

Діти старшого віку заражаються оніхомікозом не тільки від членів сім’ї, але й у дитячих закладах: садах, школах, спортивних гуртках, басейнах, на пляжах.

Виникненню хвороби сприяють наступні фактори:

 • тривале використання теплого взуття, що приводить до надмірного потіння ніг;
 • спадкове нахил;
 • підвищене потовиділення на ногах і руках;
 • використання чужого взуття, шкарпеток, колгот;
 • ходіння босоніж в місцях великого скупчення людей;
 • неправильне харчування;
 • носіння взуття, що не відповідає розміру ноги;
 • пошкодження нігтів на ногах і руках;
 • використання загальних купального приладдя;
 • безпосередні контакти з носієм грибкової інфекції.

Не останню роль у процесі розвитку грибкових уражень відіграє наявність хронічних захворювань:

 • шлунково-кишкового тракту;
 • порушення обміну речовин;
 • недостатня чи надмірна кількість вітамінів в організмі;
 • часті застуди;
 • шкірні хвороби;
 • ендокринні порушення;
 • перевищення ваги;
 • плоскостопість.

Сукупність факторів і ослаблений імунітет сприяють розвитку грибка нігтів у дітей.

Симптоматика

В першу чергу, з’являється грибок на ногах (між пальцями і на нігтьових пластинах), у разі відсутності лікування інфекція може поширитися на кисті рук.

Найчастіше визначити наявність грибкової інфекції не представляється можливим, так як клінічні прояви захворювання виникають тільки після закінчення деякого періоду.

Спостерігаються такі симптоми:

 • зміна кольору одного або декількох нігтів;
 • утворення білого нальоту;
 • поява плям, борозенок, смужок на роговому шарі пластини;
 • наявність грибка під нігтем;
 • лущення шкіри між пальчиками;
 • запалення кутикули і прилеглих тканин;
 • поява тріщин і подряпин на шкірі;
 • витончення або збільшення товщини нігтьової пластини;
 • підвищення ламкості по краях нігтя;
 • повне потемніння рогового шару пластини;
 • поширення інфекції на прилеглі тканини.

У запущених випадках з’являється шкірний свербіж, болючість, нігтьова пластина відокремлюється від м’яких тканин, відбувається її повне руйнування. У нігтьовому ложі розвивається запальний процес, який поширюється на шкіру рук і ніг.

При появі грибка на руках нігтьові пластини не піддаються таким глобальним змінам, як на ногах. Форма нігтя не змінюється, відзначається незначна нерівність і шорсткість поверхні пластини. При прогресуванні захворювання з’являються невеликі цятки і борозенки жовтого кольору.

Форми і стадії захворювання

Існують наступні різновиди грибка нігтів:

 1. Дистальна подногтевая форма – найбільш зустрічається вид захворювання. Характеризується появою жовтої плями, яка поширюється на всю поверхню роговий пластини. У разі відсутності лікування відбувається відходження нігтя від нігтьового ложа.
 2. Біла поверхнева форма – поширюється тільки на верхній шар нігтя. Його структура залишається незмінною, лише з’являється білуватий наліт. З часом верхній шар пластини починає відшаровуватися. Ця форма легко піддається лікуванню в початковій стадії.
 3. Проксимальна подногтевая форма – патологічне зміна, яке зустрічається досить рідко. Йому схильні до більшої частиною ВІЛ-інфіковані люди. Ніготь стає тьмяним і непрозорим.
 4. Тотальна – ускладнена форма, яка характеризується повним руйнуванням нігтьової пластини. Консервативне лікування є марним, потрібне хірургічне видалення нігтя.

За типом перебігу хвороби відзначаються поетапні зміни:

 1. Нормотрофическая (початкова стадія) – незначне помутніння нігтьової пластини, поява невеликих цяток білого або жовтого кольору. Форма нігтів не змінюється. При своєчасному зверненні до лікаря лікується за короткий період.
 2. Гіпертрофічна (друга стадія) – потемніння плям до темно-коричневого або чорного кольору, потовщення нігтьової пластини. Відбувається деформування нігтя. Для усунення недуги необхідно комплексне лікування.
 3. Атрофічна (остання стадія) – проявляється больовими відчуттями, розшаруванням і руйнуванням нігтів, відходженням пластини від тканин. На нігтьовому ложі скупчуються злущуються рогові маси.

Наслідки грибкової інфекції

Часто батьки впевнені, що проблеми з нігтями у дитини не представляють жодної небезпеки для здоров’я. Але це омана.

Поширення інфекції може не тільки вразити нігті на руках і ногах, надалі можливе проникнення грибків у кровотворну систему і рознесення їх по всьому організму. Це провокує зниження захисних сил у малюка, і будь-яке захворювання буде протікати в гострій формі з наявністю ускладнень.

Тому батьки повинні уважно стежити за будь-якими змінами на нігтях і шкірному покриві дитини і при найменшій підозрі відразу ж показати малюка лікаря. Після проведення візуального огляду при підозрі на оніхомікоз він буде направлений до дерматолога.

Діагностика

Проведення діагностичного обстеження допоможе визначити тип грибка і визначити причини появи.

Для цього проводиться:

 • візуальний огляд;
 • здача аналізів крові та сечі;
 • зішкріб уражених ділянок для мікроскопічних досліджень;
 • посів на поживне середовище для виявлення виду грибка.

Виявлення збудника, визначення ступеня тяжкості хвороби і з’ясування обставин зараження дозволяє призначити правильне і ефективне лікування.

Методи боротьби з оніхомікозом у дітей

Якщо після проведення діагностики підтвердився діагноз (грибок нігтів) призначається лікування під контролем лікаря. Препарати, використовувані для усунення грибкового ураження, призначаються відповідно до вікової категорії пацієнта.

Лікування грибка нігтів у немовлят і дітей утруднене, так як системна терапія може принести більш відчутної шкоди здоров’ю малюка, ніж сам грибок.

Дітям до двох років призначаються щадні протигрибкові креми і мазі (Бифоназол, Клотримазол, сірчано-саліцилова мазь). Їх наносять на уражені пластини вранці і ввечері до повного зникнення симптоматики захворювання та відростання нового нігтя.

У малюків до трьох років успішно використовується антигрибковий засіб Гризеофульвін у вигляді суспензії для прийому всередину, а також крем або мазь для втирання в нігтьові пластини і шкіру навколо них.

Тербизил, Экзодерил застосовуються у вигляді мазей у дітей старше трьох років. Наносять на осередки ураження 1 раз в день. Лікування займає від трьох тижнів і більше, залежно від ступеня ураження.

Ефективними засобами на початковому етапі хвороби є примочки з перекисом водню, часте нанесення на нігті олії чайного дерева, а також обробка нігтьових пластин і шкіри навколо них розчином йоду.

При неускладненому перебігу у дітей старше 12 років застосовуються антигрибкові лаки і пластирі (Батрафен, Лоцеріл, Микозан). Вони глибоко проникають в роговий шар нігтя, руйнують структуру грибка і утворюють захисне покриття. Наноситься лак 1-2 рази на тиждень протягом 3-6 місяців. Перед застосуванням рекомендується чистити нігті і обезжиривать їх спиртовим розчином.

У разі поширення грибкової інфекції та існування потенційного ризику для здоров’я малюка застосовується системне лікування (Флуконазолом, Інтраконазолом, Тербінафіном). Лікарські препарати володіють сильними побічними ефектами, тому застосовуються строго під спостереженням лікаря з дотриманням прописаної дозування.

Щоб зробити процес лікування оніхомікозу у дітей більш швидким і успішним, необхідно:

 • ретельно промивати і дезінфікувати взуття дитини, іграшки і предмети, що знаходяться з ним у контакті;
 • перед використанням антигрибкових препаратів необхідно розпарювати нігті і акуратно видаляти відшарувалися частинки;
 • частіше міняти постільні приналежності;
 • проводити лікування хворих членів сім’ї та виключати їх контакт з дитиною до повного одужання.

Показником успішності проведеного лікування служить відсутність симптоматики проявів, відростання здорового нігтя і негативні аналізи на грибки.

Народні методи лікування

В якості допоміжних засобів лікування грибкових уражень використовуються трав’яні ванночки, відвари і примочки з лікарських рослин: череди, лопуха, чистотілу, молочаю, каланхое, календули, ромашки і кори дуба. Вони допомагають усунути запальний процес і відновити пошкоджені тканини.

Для їх приготування беруть 250-300 г сухої трави заливають 500 мл окропу, настоюють на водяній бані 15 хвилин і вливають в невелику ємність. Опускають туди ніжки малюка і витримують 10 хвилин. Після насухо витирають стопи і видаляють відшарувалися частинки нігтів і шкіри.

Для усунення проявів грибка використовують протирання пластин соком цибулі та часнику, а також обробку розчином оцту.

Перед використанням будь-яких народних засобів, щоб не завдати шкоди дитині, необхідно проконсультуватися з лікарем. Так як в противному випадку можлива поява алергічної реакції та інших побічних ефектів.

Профілактичні заходи

У більшості випадків профілактика захворювання зводиться до виконання елементарних правил гігієни:

 • перевірити всіх членів сім’ї на відсутність грибкового ураження;
 • виключити контакт з інфікованими людьми;
 • дезінфікувати ванну перед купанням дитини;
 • виділити малюкові окремі купальні приналежності;
 • привчити дитину не надягати чуже взуття;
 • підвищувати імунітет дитини, використовуючи методи загартовування;
 • годувати малюка корисними продуктами з високим вмістом вітамінів та мінералів;
 • провітрювати і дезинфікувати житлове приміщення;
 • купувати зручну і якісну взуття за розміром ноги малюка;
 • виключити ходіння босоніж в місцях загального користування;
 • витирати ноги після ванни, особливо ретельно зону між пальцями;
 • навчити дитину дотримуватися гігієнічних правил;
 • мати окремі інструменти для обробки нігтів дитини.

Виконання цих рекомендацій дозволить уникнути зараження грибком нігтів, адже хворобу легше попередити, ніж займатися тривалим лікуванням.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password