Васкуліт

Васкуліти – захворювання аутоімунної природи, що характеризуються наявністю запальних змін в судинних стінках. При васкулітах уражаються судини різного діаметру (артеріальні і венозні, капіляри, венули). Запалені судини розташовуються в різних порожнинах, можуть локалізуватися або на поверхні дерми, або на кордоні гіподерми і дерми.

Етіологічні чинники

Причиною розвитку запальних процесів у стінках судин можуть бути інфекційні агенти і алергічні реакції. При тривалому перебуванні організму під впливом алергенів (лікарські препарати, вакцини, сироватки, пилок квітів, пух) і при наявності хронічних вогнищ інфекції (карієс, тонзиліт, грибок нігтів) розвивається васкуліт.

В деяких випадках механізм розвитку захворювання пов’язаний зі зниженням роботи клітинного і гуморального імунітету та з спадковістю.

Порушення метаболізму запальних медіаторів і алергічних агентів призводить до функціональних порушень згортаючої/протизгортальної системи. Класифікація

По причині виникнення виділяють:

  • первинний – основною причиною якого є ураження органа або тканини.
  • вторинний – розвивається внаслідок вторинного захворювання і є його симптомом.

По калібру ураження судин:

  1. Великі судини: скроневий артеріїт, хвороба Такаясу.
  2. Судини середнього калібру: хвороба Кавасакі, вузликовий панартериит.
  3. Дрібні судини: шкірний лейкоцитокластический васкуліт, есенціальний васкуліт, полиангиит мікроскопічний, хвороба Шенлейна-Геноха, гранулематоз Вегенера.

Симптоми і ознаки васкуліту

Клінічна картина захворювання залежить від розміру уражених судин і причини розвитку захворювання.

Спільним для всіх типів васкулітів є геморагічні висипки і крововиливи на різних ділянках шкірних покривів. З часом з’являються крововиливи у великі порожнини (плевральну, суглоби).

Крім цього, інші характерні симптоми:

  • загальна слабкість, млявість, нездужання;
  • лихоманка (температура тіла становить від 38 до 39°С);
  • головні болі;
  • диспепсичний синдром (нудота, блювання, зниження маси тіла);
  • болі в суглобах, м’язах;
  • порушення чутливості в області кінцівок (оніміння і поколювання).

Залежно від локалізації запального процесу в судинах, виділяють наступні нозологічні форми, для яких характерна своя клінічна картина.

Назва Локалізація Клінічна картина
Хвороба Такаясу Утворення гранульом в аорті та в основних її галузях (підключичної, сонної, хребтових артеріях і вінцевих судинах). Це веде до оклюзії і відсутності пульсу на одній чи обох руках.Розвивається у жінок 40-50 років. Характерні загальні прояви: слабкість, схуднення, сонливість, болі в м’язах і суглобах. При ураженні судин верхніх кінцівок розвивається оніміння, болі в руках, що посилюються при фізичному навантаженні. Може також відсутній пульс на руках, з’являтися болі в лівій половині грудної клітини, різниця в артеріальному тиску. При пальпації артерії виявляється локальна болючість в області сонних артерій специфічний шум. При залученні судин головного мозку у хворих відзначаються запаморочення, погіршення пам’яті, похитування при ходьбі, непритомність. Нерідко до хвороби Такаясу приєднується порок серця – недостатність аортального клапана, який у поєднанні з васкулітом може призвести до інфаркту міокарда. Легеневої синдром розвивається при ураженні однойменної артерії і призводить до легеневої гіпертензії. Вона проявляється задишкою і болями в грудній клітці. При ураженні зорових судин – двоїння в очах, втрата зору аж до атрофії зорового нерва.
Гиганто-клітинний артеріїт (хвороба Хортона) Гранульоматозне запалення артерій (аорти та її основних гілок) з переважним ураженням сонної і скроневої артерій.

Розвивається переважно у людей старше 50 років.

Починається захворювання з загальної симптоматики. Потім виникає різка болючість в тім’яній і скроневій частках, які можуть посилюватися у другій половині дня або вночі при ковтанні, надавлюванні на ці області, жуванні. На обличчі і в області шиї нерідко з’являються набряки. При ураженні зовнішньої сонної артерії виникає порушення кровообігу в сітківці, викликає набряк рогівки, запалення склери, рогівки ока.При ураженні судин серця розвиваються недостатність аортального клапана, інфаркт міокарда, рідше порушення кровообігу в області кінцівок.
Хвороба Кавасакі Системний васкуліт, що вражає судини різного калібру від великих до дрібних, поєднується з ураженням шкірних покривів, слизових оболонок і лімфатичних судин. Зустрічається в дитячому віці у дітей монголоїдної раси. На початкових етапах захворювання характерні лихоманка, поліморфна (макулезно-папульозний висип в області тулуба, промежини і кінцівок. Протягом 5-7 днів від початку захворювання розвивається двосторонній кон’юнктивіт. По мірі прогресування відбувається ущільнення шкіри на долонях і стопах, викликаючи сильний біль. Ураження слизових оболонок проявляється гіперемією слизової порожнини рота, тріщинами в куточках рота, кровоточивістю ясен і губ, а також мова набуває малиновий колір. Збільшення лімфатичних вузлів, ураження системи серця (аритмії, аневризма аорти і коронарних артерій) є відмітною ознакою даної патології.
Вузликовий періартеріїт Системний некротизуючий васкуліт з ураженням артерій дрібного і середнього калібру. Хворіють чоловіки 30-60 років. Лихоманка, бліді шкірні покриви, сітчасте ливедо, висипання (плямисто-папульозний, геморагічна), м’язові і суглобові болі, ураження серця з розвитком стенокардії або інфаркту міокарда, артеріальна гіпертензія, нефропатія (ураження нирок), болі в животі, нудота, часті діарея з домішкою крові і слизу, жовтяниця, пекучі болі в нижніх кінцівках, інсульти, епілептичні припадки, порушення зору (запалення сітківки, аневризми очних судин).
Синдром Чарга-Стросса Васкуліт алергічної етіології, що характеризується запаленням дрібних і середніх судин, з залученням дихальних шляхів (розвиток бронхіальної астми і еозинофілії). Розвивається у чоловіків 35-40 років. Характерні ознаки бронхіальної астми (приступи ядухи, задишка); болі в животі, діарея, кровотечі, болі в суглобах і м’язах. Нерідко на шкірних покривах з’являються вузлики і еритематозні плями. При залученні нервової системи спостерігають ознаки інсультів, судоми. При ураженні серцево-судинної системи з’являються ознаки перикардиту, артеріальна гіпертензія.
Гранулематоз Вегенера Васкуліт з розвитком гранулематозно-некротичних змін в стінках дрібних і середніх судин із залученням верхніх дихальних шляхів.Хворіють чоловіки і жінки у віці ~40 років. Крім загальних проявів, у хворих виникає наполегливий риніт з гнійним геморагічним виділеннями. Формуються виразки в слизовій оболонці носа. Можуть уражатися також гортань, трахея, вуха.

Ураження легень призводить до утворення інфільтративних порожнин (з’являються кашель, кровохаркання). Нерідко уражаються судини нирок (гломерулонефрит), що супроводжується порушенням функцій нирок, микрогематурией. При ураженні судин сітківки розвиваються гранульоми в області орбіт і викликають екзофтальм (розширення зіниць) або зниження зору. На шкірних покривах – геморагії формуються з некротичними висипаннями.

Диференціальна діагностика

Для підтвердження діагнозу проводять ретельний збір анамнезу, опитування, огляд, лабораторні та інструментальні методи дослідження. Види васкулітів та їх симптоми, а також діагностичні дані служать для призначення адекватної терапії і швидкого одужання.

При хворобі Такаясу у загальному аналізі крові спостерігають помірну анемію, збільшення лейкоцитів і швидкості осідання еритроцитів. В біохімічному аналізі крові – зменшення альбумінів, гамма-глобулінів і липопротеиновых пігментів. Найбільш інформативним методом є ангіографія судин, при якій виявляють зниження кровотоку в уражених артеріях. При проведенні ультразвукового дослідження судин головного мозку спостерігається зниження кровотоку в церебральних артеріях.

При хвороби Хортона в загальному аналізі крові такі ж зміни, як і при хворобі Такаясу. У біохімічному аналізі – підвищення гамма-глобуліну, серомукоїда і фібрину. При проведенні біопсії скроневої артерії виявляють гранульоматозні ураження скроневої артерії з гігантськими багатоядерними клітинами. При проведенні інструментальних методів дослідження спостерігаються зниження пульсації і кровотоку в уражених артеріях, їх звуження.

При хворобі Кавасакі в загальному аналізі крові спостерігаються підвищення тромбоцитів, лейкоцитів і ШОЕ. У біохімічному аналізі підвищується рівень трансаміназ (АСаТ) і серомукоїда. При проведенні імунологічного дослідження виявляють підвищення кількості циркулюючих імунних комплексів та імуноглобулінів. Для підтвердження діагнозу проводять ЕКГ, на якому присутні ознаки порушення ритму і провідності, УЗД серця, на якому видно ознаки розширення меж серця та наявність аневризм різної локалізації.

При вузликовому артерій у загальному аналізі крові виявляють гіпертромбоцітоз, збільшення лейкоцитів, помірне зниження гемоглобіну й підвищення ШОЕ. В загальному аналізі сечі — випадання білкового осаду, наявність еритроцитів при мікроскопірованіі (мікрогематурія). При проведенні біопсії шкірно-м’язового ділянки визначають інфільтрацію і запалення судинних стінок, некротичні зміни в судинах.

Синдром Чарга-Стросса в загальному аналізі крові спостерігають помірну анемію, підвищення лейкоцитів, а також специфічний показник – підвищення еозинофілів. При імунологічному дослідженні у крові підвищується кількість циркулюючих імунних комплексів Ig E. Біопсія шкірно-м’язового клаптя дозволяє виявити еозинофілію на внесосудистых ділянках.

Синдром Чарга-Стросса

При гранулематозі Вегенера в загальному аналізі крові виявляють нормохромную анемію (колірний показник відповідає нормі), підвищення кількості тромбоцитів та швидкості осідання еритроцитів. В загальному аналізі крові – випадання в осад білка і мікрогематурії. При рентгенологічному дослідженні органів грудної клітини – в легенях виявляють інфільтрати з утворенням порожнин. При біопсії слизової оболонки носової порожнини – гранульоматозні і некротичні ознаки запалення.

Консервативна терапія

Лікування васкулітів залежить від ступеня тяжкості захворювання. На початкових етапах можна обійтися без інтенсивної терапії. Але у випадку важкого перебігу рекомендовано негайно приступити до лікування патології. При вторинному васкуліті терапія спрямована на усунення основного захворювання (видалення хронічного вогнища інфекції). При імунному походження васкуліту призначають глюкокортикостероїди.

Крім етіологічного лікування (усунення причини), проводять симптоматичну терапію при вираженому шкірному, лихарадочном, суглобовому синдромі. Призначають нестероїдні протизапальні засоби – Ібупрофен, Диклофенак, Пенталгін.

При приєднанні патологій серцево-судинної системи в залежності від показань призначають гіпотензивні, антиаритмічні та інші засоби. Також рекомендується прийом вітамінів (вітаміни групи В і С).

У разі розвитку вад серця, приєднання ускладнень у вигляді аневризми аорти, здійснюють хірургічне лікування.

Рецепти народної медицини

Крім лікарських засобів, для боротьби з симптомами васкулітів можна використовувати народні рецепти.

  1. Настій шипшини. Він знімає втому, володіє протизапальним ефектом, а також покращує кровообіг у судинах.

    Настій краще заварити в термосі у вечірній час. До 4 столових ложок шипшини додати 1 літр гарячої води і залишити для настоювання на 12 годин. Пити його краще по 100-150 мл 2-4 рази на добу через соломинку.

  2. Відвар з листя смородини. Відновлює сили і додає бадьорості, містить велику кількість вітамінів і мікроелементів.

Відвар готують наступним чином: до 5 столових ложок додають 1 літр води і ставлять на вогонь. Варять протягом 5 хвилин. Дають годину настоятися і приймають як чай 2-3 рази на день. Можна також використовувати як примочки.

  1. Настій кропиви. Чинить бактерицидну і протизапальну дію, покращує обмінні процеси в організмі. Приготувати відвар легко. До 50 г сухої кропиви додають 1 літр води, а потім заварюють. Наполягають протягом 30 хвилин. Настій приймаю по 100 г 2 рази в добу, а також на проблемні ділянки шкіри наносять примочки.

Способи профілактики

Профілактичні заходи при васкуліті включають: санацію вогнищ хронічної інфекції, правильне харчування, загартовування, зміцнення рівня імунної системи (вітаміни, сольові ванни) і виключення стресових ситуацій.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password